Ejszakai vizeles
Mit lehet tenni a zavaró éjszakai vizelési inger ellen?

Origo Rákász Istvánaz Urológiai Központ urológusa beszélt. Miért ébredhetünk éjjel vizelési ingerre?
Kövess Péter 10 tipp a szakértőktől, ami segíthet megelőzni az ablakok téli párásodását Az éjszakai pisilés kellemetlen tortúrát jelenthet, hiszen mire elbotorkálsz a mosdóig, az általában pont elegendő ahhoz, hogy kimenjen a szemedből az álom. A gyakori vizelési inger olykor különféle betegségekre, például húgyúti fertőzésekrevagy ritkább esetben akár cukorbetegségre vagy szívelégtelenségre is utalhat. Mondanunk sem kell, ha úgy érzed, hogy a probléma egészségügyi eredetű, mindenképp fordulj orvoshoz. Ha ilyesmiről nincs szó, a Lifehacker a következő tippeket ajánlja. Napközben is hidratálj Ha reggel nem érzed magad szomjasnak, majd bokros teendőid miatt napközben sem pótolod a folyadékhiányt, nagy valószínűséggel az lesz ejszakai vizeles vége, hogy este fogsz többet inni, így alvás közben megtelik a hólyagod.
Az öregedés az egyik legjelentősebb oka az éjszakai vizelési ingernek. Ugyanis ahogy idősödünk, a szervezetünk egyre kevesebb antidiuretikus hormont ureter prosztatitis, ami segít visszatartani a méhek a prosztatitis kezelésére, így az inger alvás közben is jelentkezhet.
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek. Éjjel többször ki kell mennie a vécére, és képtelen akár csak egyetlen éjszakát is végigaludni zavartalanul? A gyakori éjszakai vizelés több egészségügyi probléma jele lehet, ezért fontos kideríteni, mi okozza.
Emellett a húgyhólyag izmai is gyengülnek idővel, ami szintén megnehezíti a vizelet visszatartását. Az idősödés mellett természetesen más rizikófaktorokkal is számolni kell, mint például a krónikus húgyúti fertőzés, a hólyagban lévő bakteriális fertőzés, bizonyos gyógyszerek vízhajtók esti szedése és olyan tényezők is, mint a koffein és alkoholtartalmú italok fogyasztása.
Nők esetében az is felmerülhet, hogy a terhesség, szülés miatt meggyengült hólyag és medencefenéki izmok miatt jelentkezik az éjszakai vizelési inger.
Hogyan képződik a vizelet, hogyan választódik ki?
A kivizsgálás ugyanakkor azért fontos, mert egyes esetekben bizonyos betegségek tünete lehet az éjjeli inger, mint például krónikus veseelégtelenség, prosztata megnagyobbodás, pangásos szívelégtelenség, cukorbetegség, illetve olyan alvászavarok, mint az ejszakai vizeles, a nyugtalan láb szindróma vagy az éjszakai légzéskimaradás. Forrás: Mit lehet tenni a zavaró éjszakai vizelési inger ellen?

Fel kell állítani a pontos diagnózist A legtöbb ember órát képes aludni anélkül, hogy fel kellene kelnie pisilni. Az éjjeli vizelési inger ezzel szemben többszöri felébredésre kényszerít, ami súlyosabb esetben akár felkelést is jelenthet.
Tetszett a cikk? Még nem regisztrált? Iratkozzon fel hírlevelemre!
Ilyenkor meghúzódhat a háttérben a túlműködő hólyag, de az is előfordulhat, hogy már kevés vizelet termelődése is kiváltja ejszakai vizeles sürgető ingert. Természetesen minél gyakoribb az ébredés, annál rosszabb minőségű az alvás, és ez nyilvánvalóan rányomja a bélyegét a nappalokra is. Ugyanakkor a nocturia nevű betegséget nem szabad összekeverni a sokszor kapcsolódó állapottal, az ágybavizelésssel - enuresis - amikor a páciens nem tudja kontrollálni a vizelési ingert.
Rákász István, az Urológiai Központ urológusa.

Természetesen a vér- és vizeletvizsgálat is elengedhetetlen, hiszen az eredményekből már következtethetünk a vese állapotára, az esetlegesen jelenlévő kórokozókra. Ejszakai vizeles végzünk kismedencei ultrahangot is, hogy megállapíthassuk többek közt, marad-e vizelet a hólyagban ürítés után.
- Éjszakai vizelési kényszer Először csak idegesítő, majd megkeseríti az életünket.
- Szimpatika – A gyakori éjszakai vizelés okai
- A prostatitis vélemények ellen
Amennyiben más szervi betegség gyanúja merül fel, szükség lehet további vizsgálatokra. Rákász doktor szerint a legfontosabb törekvés a kiváltó ok kezelése. Előfordulhat, hogy csupán rossz szokások okozzák az éjjeli vizelési ingert, ilyenkor elég lehet visszafogni az esti folyadékbevitelt, különös tekintettel a kávéra, alkoholra. Más esetekben szükség lehet például napközben a kompressziós harisnya viselésére, ami elősegíti a folyadék-keringést, így csökkentheti az éjszakai vizelés gyakoriságát.
Fel kell állítani a pontos diagnózist
Az antikolinerg gyógyszerek például ellazíthatják a hólyag izomgörcseit, így ritkábban jelentkezik a vizelési igény.
Az is előfordulhat, hogy vízhajtót rendelünk el napközbeni szedésre, amivel csökkenthető az éjszakai vizelet mennyisége. A segítség tehát elérhető, mindenképpen érdemes orvosi segítséget kérni a zavaró problémára.
Dr. Kollák Zita az éjszakai bepisilésről a Családbarát magazinban (2018.11.15.)
Forrás: Urológiai Központ www. Adja meg a nevét és az e-mail címét és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.